equalizer.gif (240Ã?320)
 
 
 

EVİNÊN RÊZAN,IN İL ALBÜMÜ MÎR ÇIKTI - Mir: Bir isyanın ezgisi

 
Med Kültür Merkezi Sanatçılarından Evînên Rêzan, Mir isimli ilk albümünü çıkarttı. 12 Nisan 2014 Cumartesi 15:00

...

Mir: Bir isyanın ezgisi

Med Kültür Merkezi Sanatçılarından Evînên Rêzan, Mir isimli ilk albümünü çıkarttı.
12 Nisan 2014 Cumartesi 15:00

Kendi eserleri yanı sıra, albümünde Mardin Halk Ozanı dengbêj Mirade Kinê ve Cizre halk ezgilerine de yer veren Evînên Rêzan, zengin bir repertuardan oluşan Mir albümünü 12-13 Nisan tarihleri arasında Beyoğlu Deywan-Der ve Darder derneklerinde tanıtacak.

Tanıtım öncesi ANF’ye konuşan Evînên Rêzan, Mir isimli eserinin tarihe ışık tutuğunu söyledi. Mir Bedirxan’ın isyanından yola çıkarak albümün ismini Mir koyduğunu belirten Evînên Rêzan, albümde yer alan Mir ezgisinin 1840’larda Osmanlı ve İngilizler tarafından birbirlerine düşürülen Kürt ve Süryani halkının dramına da dikkat çektiğini ifade etti.

MİR BEDİRXAN İSYANINDAN BUGÜNE

İlk kez projeler dışında kendine ait bir albüm çıkarttığına dikkat çeken Evînên Rêzan, Mir albümün 15 yıllık yoğun bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. Albümün ismini Mir koymasının hikayesini anlatan Evînên Rêzan,”Sanatsal çalışmalar için gittiğim Cizre-Botan bölgesinde Selahaddin Cıvıldak isimli bir insanla tanıştım. Cıvıldak benim sanatla ilgilendiğimi öğrenince vefat eden ninesinden dinlediği ve tarihe ışık tutan bir klamı mutlaka seslendirmemi istedi. 1840’larda Cizre Botan’da hükümdar olan Mir Bedirxan’ın Osmanlı devletine karşı başlattığı Kürt isyanını anlatan klamı dinlediğimde hemen bu eseri değerlendirmem gerektiğini düşündüm” diye konuştu.

Cizre’den İstanbul’a döndüğünde Mir Bedirxan isyanının araştırdığını belirten Evînên Rêzan, bu konuda Cizre Botan da yaşayan dengbêj Mamoste Mihedin’ın yazdığı hikaye’ ye de albümün içine yer verdiğini söyledi. Mir isimli ezginin diğer bir özelliğinin ise 1840’lı yıllarında Osmanlı ve İngilizlerin oyunu sonucu yıllarca beraber sorunsuz yaşayan Kürt ve Süryani halkının nasıl birbirlerine düşürüldüğünü de aktarması olduğuna dikkat çeken Evînên Rêzan, büyük bir özveriyle hazırladığı bu albümü Kürt halkının verdiği uzun soluklu mücadeleye adadığını ifade etti. Evînên Rêzan, bu albümün daha başlangıç olduğunu gelecekte çok daha içerikli çalışmalar yürüteceğini belirti.

Evînên Rêzan’ın Mir isimli albümü 12-13 Nisan tarihlerinde, saat 16.00-19.00 arasında Beyoğlu’nda bulunan Deywan-Der ve Darder Derneklerinde tanıtımı yapılacak. (Zeynep Kuray / 

 
Tarih       : 12 Ocak 2016
 
 

Tüm Hakları Saklıdır. 

ji Kaniya Dengan

Evînên Rêzan  

EVİNEN REZAN