equalizer.gif (240Ã?320)
 
 
 

Kanîya Dengan’ın Sê Hezar Deng, Sê Hezar Reng (Üç Bin Ses, Üç Bin Renk)

 
JI BO PROJEYA ME YA 3000 HELBESTAN, EM LI BENDA HELBEST Û ALÎKARIYA WE NE. HÛN DIKARIN HERÎ ZÊDE 3 HELBESTÊN XWE DIGEL KÛRTEJÎYANA XWE DE BIŞÎNIN NAVNÎŞANA ME YA PÊWENDIYÊ Û TEVLÎ PIRTÛKA KU AMADE DIBE ( SÊ HEZAR DENG, SÊ HEZAR RENG ) KU JI 3000 HELBESTAN PÊK WERE HÛN JÎ TEVLÎ BIBIN. ( BILA DI VÊ XEBATÊ DE HELBESTA TE JÎ HEBE ) HEVALÊN KU DIXWAZIN BI HELBESTÊN XWE TEVLÎ BIBIN LI SER NAVNÎŞANA LI JÊRÊ DIKARIN HELBESTÊN XWE BIGIHÎNIN ME. Sê Hezar Deng, Sê Hezar Reng Üç Bİn Ses, Üç Bİn Renk 3000 ŞİİR PROJEMİZ İÇİN, KÜRTÇE ŞİİRLERİNİZİ VE DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUZ. KÜRTÇE YAZDIĞINIZ, EN FAZLA 3 ŞİİRİNİZİ KISA ÖZGEÇMİŞİNİZLE BİRLİKTE İLETİŞİM ADRESİMİZE GÖNDEREREK HAZIRLANACAK 3000 KÜRTÇE ŞİİR KİTABIMIZ İÇİN ( SÊ HEZAR DENG, SÊ HEZAR RENG ) ÇALIŞMASINA KATİLA BİLİRSİNİZ. ( BU ÇALIŞMADA SENİN DE ŞİİRİN OLSUN ) ÇALIŞMAYA ŞİİRLERİLE KATILMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR AŞAĞIDAKİ ADRESTEN İLETİŞİME GEÇEBİLİRLER VE ŞİİRLERİNİ BİZE ULAŞTIRABİLİRLER. NAVNÎŞAN / ADRES : MKS-DER : ÇINAR MAH.İST. CAD. İLHANLAR İŞ HANI NO:57 KAT:2 BAGCILAR İSTANBUL

...Zeynep KURAY / Anf - İstanbul Güncellenme : 20.05.2011 09:25

Kanîya Dengan’ın Sê Hezar Deng, Sê Hezar Reng (Üç Bin Ses, Üç Bin Renk) projesi kapsamında sıradan insanların kalemlerinden çıkacak 3 bin Kürtçe şiir Kürt edebiyatına kazandırılmak isteniyor. Serbest bir konseptten yola çıkan projede herkese istediği konu hakkında yazabilme imkanını da tanıyan Kanîya Dengan, yazılan şiirlerden 3 bin tanesini seçip 3 ciltlik bir şiir antolojisi çıkarmayı hedefliyor. Amaçlarının Kürt kültürü ve edebiyatına katkı sağlamak olduğunu anlatan proje öncülerinden Êvinê Rêzan, “Biz burada hem halkımızı yazma konusunda cesaretlendirmek, hem de halkımızın dizelerinden yola çıkarak kültürümüzü zenginleştirmeyi hedefliyoruz” diyor. Kalemi iyi olan herkesten Kürtçe şiir beklediklerini söyleyen Rêzan, şöyle diyor: “İlla da şair olmaları gerekmiyor. Kürt diline ve yazımına hakim olmaları yeterli. Yazdıkları bir defterin köşesinde kalacağına ya da çöpe gideceğine, bu şiirleri bize ulaştırmalarını istiyoruz.”

Antoloji kitabı oluşturulacak

“Sê Hezar Deng, Sê Hezar Reng” projesinin özel bir konsepti olmadığını, konuların serbestçe ele alınabileceğini anlatan Rezan, isteyenin aşk, isteyenin de siyaset konusunda yazabileceğini söylüyor. Kendilerine gönderilecek şiirlerden 3 bin tanesini seçip bir antoloji kitabı çıkaracaklarını belirten Rezan, “Kültürümüzü yaşatmanın en güzel yolu onun için emek harcamaktır” diyor. Rezan ayrıca, 3 bin şiir projesi için, Kürtçe yazdığınız en fazla 3 şiirinizi, kısa özgeçmişinizle birlikte iletişim adreslerine gönderebileceklerini kaydediyor. Şiirlerin yollanacağı adres:

sehezarhelbest@hotmail.com sehezarhalbest@gmail.com

 
Tarih       : 14 Ocak 2016
 
 

Tüm Hakları Saklıdır. 

ji Kaniya Dengan

Evînên Rêzan  

EVİNEN REZAN